Something I always struggle with is pricing my product. It doesn't matter what I'm selling, I wrestle with the balance between valuing my product and not wanting to take advantage of customers. And of course, making sure the product will actually sell.
For handmade specialty food items, what do you charge? I did some research online (Etsy, bakery sites, etc.), and came up with the following prices for my Valentine's Day bake sale items...
I'm a little unsure on the strawberry prices. I may take that down a little, but otherwise I feel good about this. Unless my stuff turns out crappy. Then I'll probably have to make everything a dollar, haha.
Any thoughts on this pricing?
No comments:
Post a Comment